#1 14-12-12 20:44:48

 Destiny

Założycielka

Zarejestrowany: 18-07-12
Posty: 1640
Punktów :   
Ulubiona postać: Ren's my home
Ulubiona część: I i IV
Ulubiona para KT: Rensey
WWW

Jak to jest z tą reinkarnacją?

Jedną z podstaw wiary hindusów jest wiara w wędrówkę dusz, czyli inaczej reinkarnację. Ale zastanawialiście się jak to jest? Tak naprawdę ta wędrówka jest silnie skomplikowana. Jednak zacznijmy od początku.

Według wyznawcy hinduizmu w każdym człowieku żyje Atman - duchowy pierwiastek. To on dąży do zjednoczenia się z najwyższym bytem duchowym czyli Brahmanem. Każdy Atman pragnie zjednoczyć się z nim i rozpłynąć w wiecznym szczęściu. Jednak by tego dokonać musi przejść długą i ciężką drogę.

Jak zapewne wiecie w Indiach występuję coś takiego jak kasty i mimo, że zostały one oficjalnie zdjęte, ludzie wciąż nimi żyją. Aby Atman mógł połączyć się z Brahmanem człowiek musi żyć według dharmy - jest to nakaz życia zgodnie z własną kastą. Od tego w jakiej kaście się odrodzimy zależy również jaką posiadamy karmę ('owoc życia').

Kastami tymi są:

1. Kapłani - najlepsza. Jeżeli ludzie urodzeni w tej kaście będą żyć zgodnie ze swoją dharmą i będą mieli dobrą karmę, żyjący w nich Atman 'uwolni się' i połączy z Brahmanem.
2. Wojownicy
3. Kupcy
4. Służący

Najgorszym losem jest bycie 'bez kastowcem', czyli inaczej pariasem. Są to ludzie, którzy według wyznawców hinduizmu w życiu popełnili wiele złego, nie żyli według dharmy i mieli zły 'owoc życia'. Jedyne co pariasi muszą robić by narodzić się w wyższej kaście, to być nikim. Umrzeć z głodu, nie mieć wykształcenia itp. Dla ciekawostki dopowiem, że ludzie z wyższych kast często nawet nie mogą patrzeć na pariasa, gdyż jest to uważane za zły czyn. W związku z tym bez kastowiec musi mówić, że idzie aby człowiek z wyższej kasty nie musiał na niego patrzeć i tym samym popełniać złego czynu. Tak wiem, to okrutne ale niestety prawdziwe.

Tak więc celem każdego hindusa jest dążenie do zjednoczenia z Brahmanem i rozpłynięcie się w wiecznym szczęściu. Jak zapewne widzicie nie jest to jednak takie łatwe do osiągnięcia jakby się mogło wydawać, gdyż możemy albo się do niego zbliżyć (odrodzić się w wyższej kaście), albo oddalić (odrodzić się w niższej kaście).

A, i jeszcze jedna ciekawostka. Są dwa odłamy hinduizmu, które mają zupełnie różne postrzeganie co do reinkarnacji. Pierwszą jest taka, że Atman może przemieszczać się wyłącznie przez ciała ludzi. Ale są też tacy wyznawcy tej religii, którzy uważają, że Atman przemieszcza się zarówno poprzez ciała ludzi, jak i np. zwierząt. Tak więc pewnie nie trudno się domyślić, że hindusi wyznający ten drugi odłam są wegetarianami, bo np. boją się, że jedząc właśnie szynkę mogą jeść własną babcię.

[Wszystkie powyższe informacje dowiedziałam się od Ishfaqa, wreszcie wiem jak pisze się jego imię ^^']


Znużona, przetarłam oczy i zgniotłam poduszkę pod głową. Usłyszałam cichy głos Rena, gdy nucił naszemu nowo narodzonemu synkowi w pokoju obok. Mówił do niego łagodnie w hindi i chociaż nadal nie rozumiałam tego języka, rozpoznałam słowa, którymi Ren zwracał się do naszego synka - Mera raja beta - co oznaczało "Synku, mój mały książę".

Offline

 

#2 20-12-12 07:37:57

 Megistona

Sprzątający cyrk

Zarejestrowany: 18-12-12
Posty: 41
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan, Wes, Li,
Ulubiona część: III, II

Re: Jak to jest z tą reinkarnacją?

A jak jest w tym drugim odłamie, to tam bycie zwierzakiem to wyższa czy niższa kasta?


Kishann - Loki,
Ren - Thor
Kelsy - (?)

Offline

 

#3 24-05-13 15:38:49

 Alhena

Król Rajaram

Zarejestrowany: 25-03-13
Posty: 459
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Re: Jak to jest z tą reinkarnacją?

Megistona napisał:

A jak jest w tym drugim odłamie, to tam bycie zwierzakiem to wyższa czy niższa kasta?

No raczej niższa...

I Des. muszę się lekko doczepić (no cóż, taka moja wada).
Tych czterech warstw społecznych nie powinno się określać kastami. Prawidłowa nazwa- warny. Pojęcie kasty związane było bardziej z zawodami (kasty tkaczy, urzędników, itd.), pojawiło się później, chyba nawet za sprawą Portugalczyków, kiedy cztery klasy społeczne były już na stałe zakorzenione w kulturze i nazywały się właśnie warny.

Ostatnio edytowany przez Alhena (24-05-13 15:49:46)


"Lubimy ludzi, którzy bez wahania mówią to, co myślą, pod warunkiem, że myślą to samo, co my."

Mark Twain

Offline

 

#4 24-05-13 16:01:42

 Destiny

Założycielka

Zarejestrowany: 18-07-12
Posty: 1640
Punktów :   
Ulubiona postać: Ren's my home
Ulubiona część: I i IV
Ulubiona para KT: Rensey
WWW

Re: Jak to jest z tą reinkarnacją?

No właśnie nie byłam pewna jak to nazwać. Niektórzy np. nie wiedzą, że są warny więc dałam kasty - to chyba bardziej znane określenie :3


Znużona, przetarłam oczy i zgniotłam poduszkę pod głową. Usłyszałam cichy głos Rena, gdy nucił naszemu nowo narodzonemu synkowi w pokoju obok. Mówił do niego łagodnie w hindi i chociaż nadal nie rozumiałam tego języka, rozpoznałam słowa, którymi Ren zwracał się do naszego synka - Mera raja beta - co oznaczało "Synku, mój mały książę".

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://nerko.pl/ http://www.informacjeopole.pl/