#1 10-11-12 08:56:20

 lutka

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 30-09-12
Posty: 1239
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Durga Puja

Według hinduskiej mitologii demon nazwany Mahishasur, zdobył przychylność Śiwy po długiej i ciężkiej pokucie . Bog Śiva, pod wrażeniem jego pobożności, pobłogosławił go, i powiedział, że żaden człowiek ani władca nie będzie mógł go zabić, oraz że zginąć może tylko ręki kobiety. Mahishasur był bardzo zadowolony z tego dobrodziejstwa- uważał, że nawet kobieta nigdy nie będzie go mogła pokonać.
Arogancki Mahishasur rozpoczął więc rządy terroru nad wszechświatem i osób zginęło. Demon  zaatakował nawet siedzibę bogów i podbił ją  i ogłosił się jej władcą.

Po porażce i upokorzeniu z rąk Mahishasura, bogowie schronili pod opieką Brahmy, który zabrał ich do Śiwy i Wisznu. Jedynym rozwiązaniem jakie im pozostało było stworzenie kobiety, która posiadałaby najwyższą siłę do walki i która zdolna bedzie pokonać Mahishasur. Czysta energia buchał od Brahmy, Wisznu i Śiwy - gdy święta trójca  tworzyła czystą energię Boskości, wszystko koncentrując  się na postać bogini Durgi.

Jej twarz odbijała światło Śiwy miała dziesięć ramion od Wisznu, nogi były od  Brahmy, warkocze powstały od światła Yama, boga śmierci i dwie piersi powstały od boga Somanath, boga Księżyca , talia od światła Indra, króla bogów, nogi i uda od światła Varun, boga mórz i biodra od boga Bhoodev (Ziemia), palce od światła Surya (Sun Boga), palce dłoni z świetle Vasus, dzieci bogini rzeki Ganges i nos od światła Kuber, opiekun bogactwa Bogów. Jej zęby zostały utworzone od boga Prajapati, pana stworzeń, potrójne oczay urodziły się ze związku z Agni, bogiem ognia, brwi z dwóch Sandhyas,  wschodu i zachodu słońca, uszy od światła z Vayu, boga wiatru. Z energii tych bogów, jak również z wielu innych bogów, powstała bogini Durga.

http://i45.tinypic.com/30xkavk.jpg

Bogowie obdarzyli boginię własną broni i innymi boskimi przedmiotami, które miały  pomóc jej w walce z demonem, Mahishasurem. Pan Śiwa dał jej trójząb podczas Wisznu dał jej ćakram. Varuna, dał jej muszlę i linę, a Agni dał jej włócznię. Od Vayu otrzymała strzały. Indra, dał jej piorun a darem  od jego białoskórego  słonia Airavata był dzwoneczek. Od Yama, otrzymała miecz i tarczę i od Vishwakarma, topór i zbroja. Bóg gór Himavat obdarzony ją klejnotami i lwa (tygrysa) na którym mogła jeździć. Durga otrzymała także wiele innych cennych i magicznych przedmiotów, nową odzież i girlandę z nieśmiertelnych lotosów na głowie i piersi.

Piękna Durga, ozdobiona klejnotami, w złotej zbroi, wyposażona w straszliwą broń bogów, była gotowa do podjęcia zaciętej i okrutnej walki z Mahishasurem. Demon i jego sojusznicy wiedzieli że zwróilili uwagę ponieważ moc Durgi spłynęła właśnie z nieba.  Choć pewni swojej władzy i kontroli w niebie, demony nie mogły nie przejąć się.

Gdy  armie demona zostały powalony przez Durgę, stało się oczywiste, że nie jest tak bezpieczny w niebie, jak mu się wydawało. Żaden demon nie mógł z nią walczyć i wygrać. Jej oddech by wspierał jej armię - przywracając do życia wszystkich żołnierzy, którzy polegli.

Demony były w chaosie i  łatwo  było je pokonać i pojmać. Mahishasura był zszokowany i rozwścieczony  katastrofalnymi wydarzeniami na polu bitwy. Przyjął  postać demonicznego bawoła i ruszył z atakiem na boskich żołnierzy Durgi przeszywając ich rogami i biczując ogonem. Lew Durgi rzucił się na demona i powalił go w walce. Wtedy Durga zarzuciła mu linę na szyję.

Mahishasur  przyjął postać lwa, a gdy Durga powaliła lwa, Mahishasura zmienił się w  człowieka,natychmiast stanął twarzą w twarz z salwą strzał wystrzelonych przez Durgę.  Demon uciekł jeszcze raz, a następnie po przybrał postać ogromnego słonia, który poobijał  lwa Durgi kłami. Mieczem Durga porąbała jego kły na kawałki. 

Demon ponownie zmienił się w dzikiwego bawoła. ukrył się w górach skad ciskał przy pomocy swoich rogów kamienie w Durgę. Durga napiła się boski nektaru, daru od  Kubera. Potem rzuciła się na Mahishasura, spychając go lewą nogą na ziemię. Jedną ręką chwyciła jego głowę , przebiła go swym ostrym trójzębem  drugą rękę, a każda kolejna dłoń dzierżyła miecz którym go zabiła  W końcu padł martwy, a rozproszone resztki jego armii niegdyś niezwyciężonej uciekly w popłochu.

http://i45.tinypic.com/33krf2d.jpg


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Och, wiem, mogło być gorzej, mogliście dać mi jakiś pierścień i wskazując na wschód, powiedzieć, że trzy tysiące kilometrów dalej jest Mordor, ale i tak łatwo nie było.
"Złodziej dusz" Aneta Jadowska

http://i42.tinypic.com/2uqiwwk.jpg

Offline

 

#2 10-11-12 09:51:16

 Kolorowaa

Mahisha

1609931
Call me!
Skąd: Podkarpacie
Zarejestrowany: 02-08-12
Posty: 1018
Punktów :   
Ulubiona postać: Kelsey
Ulubiona część: I tom
Ulubiona para KT: Ren & Kelsey

Re: Durga Puja

Czy tylko mi się wydaje że tygrys ma białą grzywę? ;3

Offline

 

#3 10-11-12 10:27:21

 lutka

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 30-09-12
Posty: 1239
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Re: Durga Puja

Kolorowaa napisał:

Czy tylko mi się wydaje że tygrys ma białą grzywę? ;3

bo na ilustracji to chyba miał być lew azjatycki, a wyszło im skrzyżowanie tygrysa z lwem.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Och, wiem, mogło być gorzej, mogliście dać mi jakiś pierścień i wskazując na wschód, powiedzieć, że trzy tysiące kilometrów dalej jest Mordor, ale i tak łatwo nie było.
"Złodziej dusz" Aneta Jadowska

http://i42.tinypic.com/2uqiwwk.jpg

Offline

 

#4 10-11-12 17:54:41

 Destiny

Założycielka

Zarejestrowany: 18-07-12
Posty: 1640
Punktów :   
Ulubiona postać: Ren's my home
Ulubiona część: I i IV
Ulubiona para KT: Rensey
WWW

Re: Durga Puja

lutka napisał:

Kolorowaa napisał:

Czy tylko mi się wydaje że tygrys ma białą grzywę? ;3

bo na ilustracji to chyba miał być lew azjatycki, a wyszło im skrzyżowanie tygrysa z lwem.

Ooo, czyli to nie jest tygrys, tylko liger ;3


Znużona, przetarłam oczy i zgniotłam poduszkę pod głową. Usłyszałam cichy głos Rena, gdy nucił naszemu nowo narodzonemu synkowi w pokoju obok. Mówił do niego łagodnie w hindi i chociaż nadal nie rozumiałam tego języka, rozpoznałam słowa, którymi Ren zwracał się do naszego synka - Mera raja beta - co oznaczało "Synku, mój mały książę".

Offline

 

#5 10-11-12 18:39:28

 lutka

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 30-09-12
Posty: 1239
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Re: Durga Puja

Ogólnie, to niewiele jest ilustracji Durgi z tygrysem, na 90% grafik i rzeźb jest lew.
Sama legenda jest całkiem fajna :)


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Och, wiem, mogło być gorzej, mogliście dać mi jakiś pierścień i wskazując na wschód, powiedzieć, że trzy tysiące kilometrów dalej jest Mordor, ale i tak łatwo nie było.
"Złodziej dusz" Aneta Jadowska

http://i42.tinypic.com/2uqiwwk.jpg

Offline

 

#6 10-11-12 20:06:30

 lutka

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 30-09-12
Posty: 1239
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Re: Durga Puja

Destiny napisał:

lutka napisał:

Kolorowaa napisał:

Czy tylko mi się wydaje że tygrys ma białą grzywę? ;3

bo na ilustracji to chyba miał być lew azjatycki, a wyszło im skrzyżowanie tygrysa z lwem.

Ooo, czyli to nie jest tygrys, tylko liger ;3

ha, znalazłam  teraz w necie, że jest cos takiego jak Lygrys i tyglew więc moze któreś z tych zwierząt jest na grafice :P


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Och, wiem, mogło być gorzej, mogliście dać mi jakiś pierścień i wskazując na wschód, powiedzieć, że trzy tysiące kilometrów dalej jest Mordor, ale i tak łatwo nie było.
"Złodziej dusz" Aneta Jadowska

http://i42.tinypic.com/2uqiwwk.jpg

Offline

 

#7 10-11-12 20:09:02

 Destiny

Założycielka

Zarejestrowany: 18-07-12
Posty: 1640
Punktów :   
Ulubiona postać: Ren's my home
Ulubiona część: I i IV
Ulubiona para KT: Rensey
WWW

Re: Durga Puja

No tak, liger to połączenie tygrysa i lwa ;)


Znużona, przetarłam oczy i zgniotłam poduszkę pod głową. Usłyszałam cichy głos Rena, gdy nucił naszemu nowo narodzonemu synkowi w pokoju obok. Mówił do niego łagodnie w hindi i chociaż nadal nie rozumiałam tego języka, rozpoznałam słowa, którymi Ren zwracał się do naszego synka - Mera raja beta - co oznaczało "Synku, mój mały książę".

Offline

 

#8 10-11-12 22:41:01

 lutka

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 30-09-12
Posty: 1239
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Re: Durga Puja

Znalazłam jeszcze jedno spojrzenie na narodziny Durgi- to ten sam mit, ale ubrany w inne słowa (tamten sama tłumaczyłam z angielskiego)


Mahiśasura, demon występujący w formie bawołu, modlił się kiedyś wytrwale do Brahmy, ojca wszelkiego stworzenia. Usatysfakcjonowany tymi modlitwami stwórca stanął przed królem piekielnych regionów i zaoferował mu błogosławieństwo. Mahiśasura zapragnął nieśmiertelności. Kiedy Brahma odmówił, demon wymyślił błogosławieństwo prawie tak dobre jak pierwsze – jeśli ma zginąć, niech zginie tylko z ręki kobiety. W końcu jakim zagrożeniem dla niego, nieustraszonego wojownika, byłaby słaba kobieta? W głębokim przekonaniu o własnej niezniszczalności ruszył na podbój wszechświata. Najpierw zawładnął Ziemią, po czym powędrował ze swoją armią ku planetom niebiańskim. Wojna trwała tysiąc lat, zwycięstwo odniosły demony dowodzone przez Mahiśasurę. Wygnani z niebios bogowie uciekli do Pana Śiwy i poprosili Go o ochronę. Gdy Śiwa słuchał opowieści o nieszczęściu, jakie ich spotkało, z Jego twarzy wyemanował oślepiający blask. Inni bogowie także wysłali podobny blask. Ta energia połączyła się w jedno i przybrała formę gniewnej kobiety o tysiącu ramion. Z Khirod Sagar, mitycznego Oceanu Mleka, pochodziły klejnoty i kamienie szlachetne, z których powstały dla Niej kolczyki, pierścienie, bransoletki, naszyjniki i łańcuszki na kostkę. Bogowie stworzyli repliki swoich własnych broni i podarowali je Bogini. Himalaja, król gór, dał Jej lwa, by uczyniła z niego swojego wierzchowca.

Przystrojona i uzbrojona po zęby Durga wydała z siebie ryk i ruszyła w stronę pałacu Mahiśasury. Ten dźwięk spowodował cyklony na morzu i osunięcia ziemi w górach. Mahiśasura wybiegł z pałacu, by określić źródło ryku. Na widok Durgi wybuchnął śmiechem. To rozwścieczyło Durgę jeszcze bardziej. Przypomniała sobie słaby punkt króla i wezwała go do walki. Gdy Mahiśasura zbierał swoją armię, Durga wciągnęła głęboko powietrze, a potem wyrzuciła je z siebie. Z tego wydechu powstały tysiące wojowników gotowych do walki po Jej stronie. Demon, który mógł przybrać postać każdego zwierzęcia, najpierw pojawił się w swojej ulubionej formie – bawołu. Stratował setki wojowników, wielu zranił, wywijając przy tym ogonem. Durga rzuciła lasso na rozszalałe zwierzę. By uniknąć pętli, Mahiśasura przemienił się w lwa, lecz Durga obcięła mu głowę mieczem.

Przez jakiś czas król-demon walczył we własnej postaci, wkrótce jednak przybrał formę słonia. Słoń zaatakował lwa – wierzchowca Durgi. Durga natychmiast odcięła słoniowi trąbę. W tej samej chwili słoń przemienił się w bawołu. Kiedy bawół gnał przez wszechświat, Bogini uniosła do ust kielich wina i spiorunowała demona gniewnym spojrzeniem swoich przekrwionych oczu. „Rycz, ile chcesz, głupia bestio. Gdy cię zabiję, bogowie narobią więcej hałasu z radości”.

Bawół, który ciskał w nią drzewa i góry, teraz ruszył ku niej z wyciągniętą szyją i nastawionymi rogami. Durga skoczyła ku niemu i jednym ciosem miecza ścięła mu głowę. Mahiśasura próbował umknąć z ciała martwego bawołu, lecz Durga na to nie pozwoliła. Boski trójząb przeszył pierś demona. Ten właśnie moment przedstawiają wizerunki, które czci się każdej jesieni.

Żródło: www.siwasakti.pl




Znalazłam też wiele ciekawych innych mitów, zwłaszcza o ciemnej stronie Durgi- czyli Kali, ale nie wiem, czy jesteście zainteresowane zgłębianiem mitologii indyjskiej :D

Ostatnio edytowany przez lutka (10-11-12 22:42:50)


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Och, wiem, mogło być gorzej, mogliście dać mi jakiś pierścień i wskazując na wschód, powiedzieć, że trzy tysiące kilometrów dalej jest Mordor, ale i tak łatwo nie było.
"Złodziej dusz" Aneta Jadowska

http://i42.tinypic.com/2uqiwwk.jpg

Offline

 

#9 11-11-12 08:51:04

 lutka

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 30-09-12
Posty: 1239
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Re: Durga Puja

Jak widać, komiksy o Durdze też są:

http://i49.tinypic.com/by15g.jpg


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Och, wiem, mogło być gorzej, mogliście dać mi jakiś pierścień i wskazując na wschód, powiedzieć, że trzy tysiące kilometrów dalej jest Mordor, ale i tak łatwo nie było.
"Złodziej dusz" Aneta Jadowska

http://i42.tinypic.com/2uqiwwk.jpg

Offline

 

#10 01-12-12 14:03:16

 Tygryska

Pasażer Skrzydlatego Tygrysa

Zarejestrowany: 17-11-12
Posty: 161
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan i Ren
Ulubiona część: Czekajmy więc

Re: Durga Puja

Jak widać na ilustracji też jest liger :3

Offline

 

#11 01-12-12 14:11:17

 Destiny

Założycielka

Zarejestrowany: 18-07-12
Posty: 1640
Punktów :   
Ulubiona postać: Ren's my home
Ulubiona część: I i IV
Ulubiona para KT: Rensey
WWW

Re: Durga Puja

Ja nie rozumiem. Czasem Durga jet przedstawiana na tygrysie, a czasem na lwie... muszę chyba zapytać Iszfaka (albo Iszwaka, nie wiem jak się pisze to imię xd) jak jest naprawdę :D

A tak wg nauczyliście się kolejnego słowa w hindi (paczaj temat ;D)


Znużona, przetarłam oczy i zgniotłam poduszkę pod głową. Usłyszałam cichy głos Rena, gdy nucił naszemu nowo narodzonemu synkowi w pokoju obok. Mówił do niego łagodnie w hindi i chociaż nadal nie rozumiałam tego języka, rozpoznałam słowa, którymi Ren zwracał się do naszego synka - Mera raja beta - co oznaczało "Synku, mój mały książę".

Offline

 

#12 01-12-12 15:29:52

 lutka

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 30-09-12
Posty: 1239
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Re: Durga Puja

wiesz co, a myślę że to zależy od tego, którą z form-  wcieleń Durgi się aktualnie czci.  Z tego co przeczytałam jest 9 form Durgi, które miałam w sumie tu opisać, ale jakoś brakło mi ostatnio samozaparcia. W każdym bądź razie, w zależności od formy, Durga siedzi na tygrysie lub lwie- i w sumie częściej jednak na lwie. czasem jedzie na kozie.

http://i47.tinypic.com/34646iq.jpg

http://i49.tinypic.com/1zxqtxf.jpg

Kwestia, skąd się wziął w Azji lew, początkowo dla mnie był zagadką, bo jakoś lwa sobie kojarzyłam tylko z Afryką, a jednak okazało się, że jest lew azjatycki, który obecnie jest skrajnie rzadkim podgatunkiem, żyjącym tylko w jednym rezerwacie w Gujaracie, chociaż wikipedia mówi, że "w czasach historycznych egzystowały w Grecji, Kaukazie, Persji i od Macedonii, aż do Indii."
Obecnie jedynie ok 300 sztuk lwów żyje na wolności, ok 100 zaś jest w ogrodach zoologicznych na całym świecie. W Polsce lwy azjatyckie są wyłącznie w Zoo w Łodzi, gdzie skutecznie są rozmnażane.

http://i49.tinypic.com/awaixz.jpg

Ostatnio edytowany przez lutka (01-12-12 15:39:53)


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Och, wiem, mogło być gorzej, mogliście dać mi jakiś pierścień i wskazując na wschód, powiedzieć, że trzy tysiące kilometrów dalej jest Mordor, ale i tak łatwo nie było.
"Złodziej dusz" Aneta Jadowska

http://i42.tinypic.com/2uqiwwk.jpg

Offline

 

#13 01-12-12 15:46:14

 Destiny

Założycielka

Zarejestrowany: 18-07-12
Posty: 1640
Punktów :   
Ulubiona postać: Ren's my home
Ulubiona część: I i IV
Ulubiona para KT: Rensey
WWW

Re: Durga Puja

Biedne lwy :( Ale przyznam, że ja wolę Durgę na tygrysie <3 To są moje ukochane dzikie koty :]


Znużona, przetarłam oczy i zgniotłam poduszkę pod głową. Usłyszałam cichy głos Rena, gdy nucił naszemu nowo narodzonemu synkowi w pokoju obok. Mówił do niego łagodnie w hindi i chociaż nadal nie rozumiałam tego języka, rozpoznałam słowa, którymi Ren zwracał się do naszego synka - Mera raja beta - co oznaczało "Synku, mój mały książę".

Offline

 

#14 02-12-12 15:25:14

 lutka

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 30-09-12
Posty: 1239
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Re: Durga Puja

Destiny napisał:

Biedne lwy :( Ale przyznam, że ja wolę Durgę na tygrysie <3 To są moje ukochane dzikie koty :]

ciekawa jestem czy te szablistozębne też by Ci się podobały :D

Ostatnio będąc po lekturze Dzieci Ziemi wsiąknełam w dokopywanie się informacji o ludziach epoki lodowcowej.

W tej epoce żył rekin rozmiarów takich jak ten z III części Klątwy. I był naprawdę, konkretnie wielki!!


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Och, wiem, mogło być gorzej, mogliście dać mi jakiś pierścień i wskazując na wschód, powiedzieć, że trzy tysiące kilometrów dalej jest Mordor, ale i tak łatwo nie było.
"Złodziej dusz" Aneta Jadowska

http://i42.tinypic.com/2uqiwwk.jpg

Offline

 

#15 02-12-12 16:00:36

 Destiny

Założycielka

Zarejestrowany: 18-07-12
Posty: 1640
Punktów :   
Ulubiona postać: Ren's my home
Ulubiona część: I i IV
Ulubiona para KT: Rensey
WWW

Re: Durga Puja

Ach, szablastozębne są chyba najpiękniejsze :D Szkoda tylko, że już ich nie ma...


Znużona, przetarłam oczy i zgniotłam poduszkę pod głową. Usłyszałam cichy głos Rena, gdy nucił naszemu nowo narodzonemu synkowi w pokoju obok. Mówił do niego łagodnie w hindi i chociaż nadal nie rozumiałam tego języka, rozpoznałam słowa, którymi Ren zwracał się do naszego synka - Mera raja beta - co oznaczało "Synku, mój mały książę".

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
http://www.informacjewrocław.pl/ http://www.informacjebiałystok.pl/