#1 18-11-12 12:59:54

 lutka

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 30-09-12
Posty: 1239
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Dzieci Ziemi - Jean Auel

http://i45.tinypic.com/5oclra.jpg

Cykl opowiada historię toczącą się około 35-25 tys. lat temu. Główną bohaterką jest Ayla, dziewczyna Cro-Magon (czyli homo sapiens), która w dzieciństwie w wyniku trzęsienia ziemi straciła rodziców i trafia pod opiekę ludzi z Klany Niedźwiedzia Jaskiniowego. Byli to neandertalczycy.  Dziewczynka musi nauczyć się żyć w plemieniu, gdzie podział ról między mężczyznami jet ściśle podzielony, a kobiety muszą być poddane mężczyznom. Ayla jednak jest zupełnie inna- długonoga, zwinna i szybka, łamie wszelkie zasady plemienia ucząc się zakazanych kobietom czynności jak polowanie czy wykonywanie broni, zgwałcona- rodzi syna będącego połączeniem ras i uczy się sztuki uzdrawiania. Gdy na czele Klanu staje nowy przywódca, Ayla obłożona klątwą śmierci musi odejść.
Podczas swojej wędrówki trafia późnym latem do odizolowanej doliny z dzikimi końmi, gdzie postanawia osiąść i przeczekać nadchodzącą zimę. Podczas jej obecności w dolinie, uczy się zyć samodzielnie, zdobywać nowe umiejętności,polować na dużą zwierzynę, opiekuje się młodym źrebakiem i małym lwem jaskiniowym. Tu w dolinie Ayla pozna także pierwszego mężczyznę swojej rasy- Jondalara, którego uratuje z pazurów Maluszka- czyli jej lwa. Nauczy się mówić i pozna "Dar Rozkoszy". Razem postanowią wrócić do rodzinnych stron Jondalara, a podczas podróży poznają "Łowców Mamutów" a cel podróży znajdzie się w "Kamiennych Sadybach"Zelandonii.

To bardzo sucha recenzja, ale książka jest magiczna- przenosi nas w czasie o blisko 250 tysięcy lat wcześniej, do świata w którym żyją mamuty, niedźwiedzie i lwy jaskiniowe i tygrysy szablozębne. Poznajemy dwie "rasy"- cro-magon i neandertalczyków którzy jeszcze funkcjonowali razem na świecie, chociaż różniło ich tak wiele- nie tylko wygląd i budowa ale inny styl życia i wartości, zaawansowanie cywilizacyjne i wiedza na temat otaczającego ich świata.

I tak, najpierw poznajemy klan niedźwiedzia jaskiniowego, czyli klan Neandertalczyków, nazywany przez "Innych"- płaskogłowymi. To ludzie niscy, krębi, grubokościści. Ich głowy są wydłużone do tyłu, z grubymi łukami brwiowymi, i cofniętą broda. Ci ludzie stanowią społeczność dowodzoną przed jednego człowieka- Bruna, ale na równi z nim znajduje się szaman-Mogur Creb, i uzdrowicielka Iza, pochodząca z najlepszej linii uzdrowicielek. Klan nie zna mowy-ich strony głosowe nie sa przystosowane do wydawania dźwięków, nie znają śmiechu i łez, opracowali więc bogaty system znaków, którym się porozumiewali między sobą. Mają za to bogatą wiedzę na temat roślin, świata zwierząt i świata duchów- to ludzie obdarzeni pamięcią wspomnień- wspomnienia poprzednich pokoleń wciąż są żywe w pamięci kolejnych narodzonych.  Władza skupiona jest w rękach mężczyzn, kobiety zaś muszą się stosować do wszystkich ich rozkazów. Ich zasady są twarde, ale jasne dla wszystkich danej rasy.

Gdy Ayla poznaje Jondalara, całe jej życie ulega zmianie, a wpojone przez lata życia z klanem nauki niemal stają na głowie. Sama jest zdziwiona, jak "Inni" czyli ludzie podobni jej i Jondalarowi gardzą "płaskogłowymi"nazywając ich ohydnymi zwierzętami.  Powoli wędrujemy z Aylą i ondalarem, i uczymy sie z nimi, jak przetrwać w tym prehistorycznym świecie i jak ustalać własne wartości.


od siebie jeszcze dodam, ze książki I-III czyta się bardzo szybko, trudniej jest gdy Ayla i Jondalar wędrują przez kontynent. Czasem jest to nawet wyzwaniem, bowiem autorka ma skłonność do powtórzeń. Powieść przez wielu zaliczana jest do romansideł, ze względu na dużą seksualność relacji ludzi ówczesnej epoki, ja sama jestem uważam że to dobre fantasy historyczne- autorka oparła się na badaniach archeologicznych pisząc każdą z części.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Och, wiem, mogło być gorzej, mogliście dać mi jakiś pierścień i wskazując na wschód, powiedzieć, że trzy tysiące kilometrów dalej jest Mordor, ale i tak łatwo nie było.
"Złodziej dusz" Aneta Jadowska

http://i42.tinypic.com/2uqiwwk.jpg

Offline

 

#2 30-01-13 20:32:37

 Kells

Moderator

Skąd: Tam gdzie mój Ren ;P
Zarejestrowany: 27-07-12
Posty: 864
Punktów :   
Ulubiona postać: Ren i Kishan
Ulubiona część: Kocham wszystkie części.
Ulubiona para KT: Ren i Kishan xD

Re: Dzieci Ziemi - Jean Auel

Coś mi się kiepści forum...nie mogłam dodać postu. Ale jest. Wreszcie.
Książki czytałam. Całą serię. Byłam miło zaskoczona. Wciągająca fabuła i pomysł. Bardzo ciekawy i unikatowy. Polecam na zimowe wieczory.


http://gra-o-tron.dbmw.info/wp-content/uploads/2011/09/2.gif
“Kishan to bezpieczny zakład.Miłość Rena jest jak hazard”
-III Tiger's Voyage

Offline

 

#3 26-02-13 15:21:53

 Miya

Bileciarz

Skąd: Gdzieś nad morzem :3
Zarejestrowany: 25-01-13
Posty: 85
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II "Wyzwanie"

Re: Dzieci Ziemi - Jean Auel

Ja kończę III tom, pozostałe dostanę na Wielkanoc.
Bardzo lubię, chociaż na początku opisu życia intymnego w II tomie mnie z lekka... Odrzuciły. Wróciłam do nich dwa tygodnie temu i jak widzicie połknęłam ^_^


http://25.media.tumblr.com/tumblr_md732gBndd1qm7ctho1_400.gif

Offline

 

#4 22-12-13 22:07:38

 Miya

Bileciarz

Skąd: Gdzieś nad morzem :3
Zarejestrowany: 25-01-13
Posty: 85
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II "Wyzwanie"

Re: Dzieci Ziemi - Jean Auel

Pozwolę sobie podbić posta, proszę mnie nie zjadać za to, ale dawno już nikt tu nie pisał:
czy ktoś zna forum dotyczące tej sagi (polskojęzyczne)? I czy jakakolwiek inicjatywa w tym kierunku by coś dała czy raczej nie ma chętnych?


http://25.media.tumblr.com/tumblr_md732gBndd1qm7ctho1_400.gif

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Producent szamb betonowych i innych HĂ´tels Brewster